top of page

Miejsca w regionie które  zdecydowanie warto zobaczyć.

Zobacz koniecznie...

Rezydencja Prezydenta RP- Wisła- Czarne ul. Zameczek 

Zamek Prezydenta RP na Śląsku Cieszyńskim u źródeł rzeki Wisły zbudowany został w latach 1929–1930 w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początków XX wieku. Był darem Ludu Śląskiego dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i jego następców.

A01_06-Rezydencja-Prezydenta-PR-–-Zamek-

Zapora Wisła Czarne

Aby chronić okolicę przed powodziami i przy okazji stworzyć zbiornik wody pitnej, w latach 1968-73 wybudowano sztuczny zbiornik retencyjny. Tama ma tutaj 280 metrów długości oraz 30 metrów wysokości. Po koronie tamy można spacerować. Przepięknie prezentują się otaczające jezioro szczyty Beskidu Śląskiego. W pobliżu Jeziora znajduje się Barania Góra oraz tzw. Zameczek, czyli rezydencja należąca do prezydenta Polski. Jezioro Czerniańskie, zwane też Zbiornikiem Czerniańskim, łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki i w ten sposób daje początek najdłuższej rzece w Polsce.

zapora.jpeg

Dworzec Kolejowy w Wiśle

Dzisiejszy budynek dworca Wisła Uzdrowisko jest przepiękny i szykowny. Szczególnie, jeśli w kontrze spojrzycie na stare zdjęcia i zobaczycie zniszczony, szary, betonowy budynek. Dworzec prezentuje się wybornie i szlachetnie. W jednej części znajduje się Restauracja Browar Wisła , a w drugiej, centrum przesiadkowe oraz informacja turystyczna. Budynek Dworca Wisła Uzdrowisko został oddany w ręce pasażerów jeszcze w roku 1929, w związku z rozbudową linii kolejowej z Ustronia Polana. Niestety z braku funduszy, budynek zaczął podupadać, aż w roku 2011 zdecydowano o zamknięciu poczekalni oraz kas dworcowych. Po remoncie jakby wstąpił w niego nowy duch! I prawdę powiedziawszy, wiślański dworzec kolejowy jest idealnym miejscem, aby rozpocząć wędrówkę po Wiśle, nawet jeśli nie przybyliście tutaj koleją. To stąd na Rynek w Wiśle jest raptem 200 metrów.

wisla-dworzec-kolejowy.jpg
bottom of page